Przewodnik po wyborze idealnego plecaka trekkingowegoSukces twojej wędrówki jest zwykle wprost proporcjonalny do tego, jak dobrze jesteś przygotowany. Oznacza to, że pakowanie na trekking powinno być wykonane z uwagą i ostrożnością, zapewniając, że zabierzesz wszystko, czego potrzebujesz, bez przeciążania się niepotrzebnymi przedmiotami. A najważniejszym elementem wyposażenia na każdą wędrówkę jest plecak. Właściwy plecak może sprawić lub złamać twoją podróż. Musi być wystarczająco duży, aby pomieścić wszystkie rzeczy, ale wystarczająco mały, aby nie być uciążliwym i mieć wiele przegródek, aby nie skończyło się grzebaniem we wszystkim za każdym razem, gdy szukasz czegoś małego, takiego jak para rękawiczek. Niezależnie od tego, czy planujesz krótką jednodniową wędrówkę w lokalnym lesie, czy też przedłużoną wyprawę backcountry w wymagających warunkach, ważne jest, aby uzyskać odpowiedni plecak, który pasuje do Twoich konkretnych potrzeb i sposobu podróżowania, a także rodzaju działań, które planujesz zrobić w miejscu docelowym.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze plecaka

W zależności od tego, gdzie idziesz i jak długo będziesz, musisz zdecydować, ile rzeczy zabierzesz ze sobą. Na krótkie jednodniowe wycieczki i spacery po mieście, nie będziesz musiał zabierać ze sobą wiele więcej niż zmianę ubrania i butelkę wody. Osoby wybierające się na wielodniowe wędrówki będą chciały spakować więcej niż tylko kilka zmian ubrań i szczoteczkę do zębów. Będziesz musiał wziąć pod uwagę takie rzeczy jak śpiwór, mata do spania, sprzęt do gotowania i zmiana ubrania na każdy dzień.

Musisz również pamiętać o rodzaju terenu, przez który będziesz szedł. Czy jest to stosunkowo gładka i równa ścieżka, czy też będziesz szedł przez wysokie wysokości, gdzie szlak składa się z niczego, ale nagłych zmian wysokości? Rodzaj środowiska, przez które będziesz wędrować, wpłynie zarówno na rodzaj plecaka, którego będziesz potrzebować, jak i na to, ile rzeczy powinieneś spakować.

Pamięć wewnętrzna czy zewnętrzna

Jest to jedna z pierwszych rzeczy, które powinieneś rozważyć, decydując się na idealny plecak na swoją podróż.

  • Wewnętrzne przechowywanie - Wewnętrzne przechowywanie to świetny sposób na utrzymanie rzeczy zorganizowanych i wygodnie zlokalizowanych wewnątrz samego plecaka. Ten rodzaj przechowywania jest najlepszy na krótsze wycieczki, gdzie organizacja nie jest najważniejsza.

  • Przechowywanie zewnętrzne - Przechowywanie zewnętrzne zachęca do organizowania rzeczy z podróży poza plecakiem. Ten typ przechowywania jest najlepszy na dłuższe wycieczki, gdzie organizacja jest priorytetem.

Pamiętaj, że zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne rodzaje przechowywania mają swoje zalety i wady. Na przykład, jeśli wybierzesz plecak z wewnętrzną pamięcią masową, nie będziesz mógł łatwo uzyskać dostępu do przedmiotów znajdujących się na dnie plecaka. W tym miejscu do gry wchodzi pamięć zewnętrzna - pozwala ona na łatwy dostęp do sprzętu trekkingowego, niezależnie od tego, jaki plecak wybierzesz.

Dopasowanie i komfort

Ach, nieuchwytna kwestia dopasowania. Jeden rozmiar nie pasuje do wszystkich, zwłaszcza jeśli chodzi o plecaki! Ważne jest, aby wybrać plecak, który jest odpowiedni dla Twojego typu ciała i objętości ekwipunku. Dlaczego. Nie tylko sprawi, że poczujesz się bardziej komfortowo, ale może również zapobiec kontuzji. Noszenie plecaka, który jest zbyt duży dla Twojego ciała może powodować obciążenie i prowadzić do bólu pleców i kontuzji. Podobnie noszenie zbyt małego plecaka może powodować podobne problemy, a także dyskomfort w innych częściach ciała.

Nie musisz kupować plecaka przeznaczonego specjalnie do trekkingu i wędrówek. Możesz kupić plecak podróżny, lub jeśli planujesz spędzić dłuższe okresy czasu na chodzeniu, plecak podróżny prawdopodobnie byłby zbyt mały.

Objętość

Objętość plecaka odnosi się do pomiaru ilości rzeczy, które możesz w nim zmieścić. Ponieważ planujesz zabrać ze sobą różne przedmioty, musisz wybrać plecak, który ma objętość, która pasuje do twoich potrzeb pakowania. Na przykład mniejszy plecak jest świetny na weekendowy wyjazd i przenoszenie kilku ubrań, pary butów, szczoteczki do zębów i zmiany bielizny. Większy plecak pomieści więcej ubrań, a także inne niezbędne rzeczy, takie jak śpiwór, przybory kuchenne i zmiana odzieży na każdy dzień.

Pamiętaj, że objętość plecaka to nie to samo co jego waga. Pojemność plecaka to ilość rzeczy, które możesz do niego włożyć, niezależnie od wagi. Duży plecak może pomieścić dużo rzeczy, ale jeśli wszystkie te rzeczy dużo ważą, będziesz czuł się naprawdę ciężko, gdy będziesz go nosił.

Jak ciężki powinien być twój plecak trekkingowy?

Podczas gdy ogólna zasada mówi, że im cięższy jest twój plecak, tym mocniej będzie się czuł, prawda jest taka, że ciężki plecak może spowodować wiele problemów, zwłaszcza dla początkujących, którzy nie są przyzwyczajeni do noszenia ciężkich przedmiotów. Przy wyborze plecaka należy uważać, aby nie wybrać takiego, który jest cięższy niż to konieczne. Jest to szczególnie ważne, jeśli dopiero zaczynasz trekking i nie jesteś przyzwyczajony do noszenia plecaka. Jako początkujący, możesz chcieć wybrać lżejszy plecak, który nie jest tak wytrzymały jak droższa i cięższa opcja. W ten sposób nie będziesz miał wrażenia, że plecak Cię obciąża.

Rozmiar ramy i możliwość regulacji pasków

Rozmiar ramy plecaka odnosi się do kształtu i konstrukcji jego wewnętrznego stelaża. Jeśli plecak ma mocny stelaż, będzie w stanie utrzymać duży ciężar bez zwisania lub wyginania się. Plecak z mocną ramą jest najlepszy dla tych, którzy planują dużo nosić w plecaku.

Cechy regulacji pasków w plecaku odnoszą się do pasków, które znajdują się zarówno na ramionach, jak i na długości tułowia. Paski te pozwalają na dostosowanie plecaka tak, aby wygodnie i stabilnie leżał na plecach. Brak regulacji pasków plecaka może spowodować obciążenie pleców i utrudnić chodzenie.

Jeśli planujesz nosić duży ciężar w plecaku, najlepiej wybrać plecak o średnim lub dużym rozmiarze stelaża i z regulowanymi paskami.

Materiał i trwałość

Wybierając plecak na wędrówkę, chcesz się upewnić, że jest wykonany z materiału, który jest trwały i wystarczająco mocny, aby wytrzymać elementy. To może pomóc upewnić się, że twój plecak trwa cię przez wiele trekkingów, aby przyjść. Popularnym materiałem, z którego wykonanych jest wiele plecaków jest tkanina ripstop. Tkaniny ripstop to tkaniny, które zostały specjalnie potraktowane chemikaliami, aby zapobiec rozdarciu lub rozerwaniu tkaniny. Jeśli szukasz plecaka wykonanego z materiału, który może wytrzymać elementy, ale nie jest tak ciężki jak tkanina ripstop, dostępne są również plecaki wykonane z wodoodpornej tkaniny nylonowej.

Jeśli chcesz, aby Twój plecak przetrwał wiele wędrówek, możesz rozważyć zainwestowanie w plecak wykonany z bardziej wytrzymałego i ciężkiego materiału, takiego jak tkanina ripstop lub nawet skóra.

Jeśli nie jesteś pewien, jaki typ plecaka powinieneś wybrać, kliknij na link na górze tego artykułu i dowiedz się, który typ plecaka jest dla Ciebie odpowiedni. Dodatkowo, pamiętaj, aby przeczytać opinie klientów na temat plecaków, których zakup rozważasz; jest to świetny sposób, aby uzyskać poczucie, jak dobrze plecak jest zbudowany i jak trwały jest naprawdę.

Jeśli chodzi o trekking i wędrówki, jednym z najważniejszych elementów wyposażenia, które możesz mieć, jest dobry plecak. Plecak jest niezbędny do przenoszenia całego sprzętu na trekkingu lub wycieczce, więc ważne jest, aby wybrać taki, który jest wygodny, trwały i wystarczająco duży, aby zmieścić wszystkie potrzebne przedmioty.