Najlepsze plecaki na górskie wyprawy: Co musisz wiedziećKiedy wybierasz się w góry, odległość zawsze wygrywa z łatwością dostępu. Musisz być samowystarczalny i wyposażony na długą wędrówkę w trudnym terenie i warunkach klimatycznych. Nawet najbardziej dostępne szczyty alpejskie są wystarczająco wysokie, aby stanowić poważne wyzwanie dla Twojego zestawu, nie mówiąc już o tym, że zapuszczasz się dalej poza szlak i w odległe miejsca. Plecak to prawdopodobnie najważniejszy element wyposażenia, który zabierzesz ze sobą na wyprawę - w końcu to twój główny system przechowywania! Przyjrzymy się niektórym cechom, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie plecaka, a także naszym 5 najlepszym propozycjom plecaków, które są idealne na górskie wyprawy.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie plecaka na górskie wyprawy

Wybór plecaka będzie uzależniony od rodzaju wspinaczki, którą chcesz uprawiać. Na przykład alpiniści będą potrzebowali większej pojemności niż wspinacze, a wspinacze będą potrzebowali plecaka, który jest bardziej opływowy dla systemów linowych i przypinania sprzętu. Pojemność plecaka jest ważna, ponieważ będziesz chciał być w stanie przenieść wszystko, czego potrzebujesz na wyprawę za jednym zamachem. Pojemność będzie się różnić w zależności od długości podróży, pory roku, w której się wspinasz/ekspedycji i ilości sprzętu wspinaczkowego, który będziesz musiał zabrać. Istnieją różne rodzaje plecaków, ale główne typy, na które natkniesz się kupując plecak na wyprawy górskie to:

 • Plecaki turystyczne: Świetne na wielodniowe wycieczki i podróże, w których będziesz musiał nosić namiot, śpiwór i sprzęt do gotowania. Są one zazwyczaj nieco większe niż plecaki górskie i zazwyczaj będą miały większą pojemność. Plecaki różnią się konstrukcją, zazwyczaj mają otwieraną od góry komorę główną i dużą, rozszerzalną komorę główną z kilkoma wewnętrznymi kieszeniami do organizacji.
 • Plecaki górskie: Bardziej opływowe niż plecaki turystyczne z mniejszą ilością kieszeni i mniejszą pojemnością. Zazwyczaj mają większy panel na nogi, zaprojektowany do noszenia z rakami. Są zaprojektowane do przenoszenia minimalnej ilości sprzętu wymaganego podczas wypraw wspinaczkowych i często są używane w połączeniu z oddzielnym plecakiem lub torbą wspinaczkową do przenoszenia lin i innego sprzętu.
 • Plecaki podróżne: Lekkie plecaki o opływowym kształcie, które idealnie nadają się do dalekich podróży i wypraw, podczas których będziesz podróżować samolotem. Są one zazwyczaj mniejsze niż plecaki turystyczne lub górskie, a większość z nich ma otwierane od góry, co ułatwia dostęp do sprzętu podczas przechodzenia przez ochronę lotniska.
 • Plecaki dzienne: Małe, lekkie plecaki, które są idealne na jednodniowe wycieczki i krótkie wyprawy. Są one bardzo uniwersalne i mogą być używane jako plecak turystyczny, plecak podróżny, a nawet jako mały, lekki plecak dla dzieci. Zwykle mają jedną komorę, lekką konstrukcję i odporną na warunki atmosferyczne powłokę zewnętrzną.

Nasze 5 najlepszych rekomendacji dotyczących plecaków

 • Najlepszy plecak na wędrówki: Plecak Osprey Dyna Contour to świetny wszechstronny plecak do wędrówek, który jest lekki i ma dużą, rozszerzalną główną komorę z wewnętrznymi i zewnętrznymi kieszeniami do organizacji. Ma elegancki design i jest wykonany z wytrzymałego materiału, dzięki czemu idealnie nadaje się do długich podróży.
 • Najlepszy plecak do wspinaczki górskiej: Plecak Black Diamond Alpine Carbon to świetny, lekki plecak alpinistyczny, który jest przeznaczony do noszenia raków i ma duży przedni panel do przenoszenia narzędzi lodowych. Ma opływowy kształt i jest wykonany z lekkich materiałów, dzięki czemu idealnie nadaje się do długich podróży.
 • Najlepszy plecak podróżny: Tom Bihn Synth Backpack to lekki plecak podróżny, który świetnie nadaje się do długich podróży i ma kilka wewnętrznych i zewnętrznych kieszeni do organizacji. Ma elegancki design i jest wykonany z trwałych materiałów, dzięki czemu jest idealny do długich podróży.
 • Najlepszy plecak dzienny: Plecak Osprey Daylite Plus to świetny plecak na dzień, który jest lekki i ma elegancki design. Jest wykonany z trwałych materiałów i ma kilka wewnętrznych i zewnętrznych kieszeni do organizacji. Jest idealny na jednodniowe wędrówki i krótkie wycieczki.

Najlepsze plecaki turystyczne

 • Najlepszy plecak do wspinaczki górskiej: Plecak Black Diamond Alpine Carbon to świetny, lekki plecak alpinistyczny, który jest przeznaczony do noszenia raków i ma duży przedni panel do przenoszenia narzędzi lodowych. Ma opływowy kształt i jest wykonany z lekkich materiałów, dzięki czemu idealnie nadaje się do długich wycieczek.
 • Najlepszy plecak alpinistyczny na długie wyprawy: Plecak Osprey Xenith 105 to świetny plecak alpinistyczny na długie wyprawy, który jest lekki i ma dużą, rozszerzalną główną komorę z wewnętrznymi i zewnętrznymi kieszeniami do organizacji. Ma elegancki design i jest wykonany z trwałych materiałów, dzięki czemu jest idealny do długich podróży.
 • Najlepszy plecak alpinistyczny na krótkie wycieczki: Plecak Osprey Variant 33 to świetny plecak alpinistyczny na krótkie wycieczki, który jest lekki i ma opływowy kształt. Jest wykonany z trwałych materiałów i ma kilka wewnętrznych i zewnętrznych kieszeni do organizacji.
 • Najlepszy plecak alpinistyczny dla dzieci: Plecak Osprey Youth Variant to świetny plecak alpinistyczny dla dzieci, który jest lekki i ma opływową konstrukcję. Wykonany jest z trwałych materiałów i ma kilka wewnętrznych i zewnętrznych kieszeni do organizacji. Jest idealny na krótkie wycieczki.

Najlepsze plecaki podróżne

 • Najlepszy plecak podróżny: Tom Bihn Synth Backpack to lekki plecak podróżny, który świetnie nadaje się do długich podróży i ma kilka wewnętrznych i zewnętrznych kieszeni do organizacji. Ma elegancki design i jest wykonany z trwałych materiałów, dzięki czemu jest idealny do długich podróży.
 • Najlepszy plecak podróżny na długie wycieczki: Osprey Transit Backpack to świetny plecak podróżny na długie podróże, który jest lekki i ma dużą, rozszerzalną główną komorę z wewnętrznymi i zewnętrznymi kieszeniami do organizacji. Ma elegancki design i jest wykonany z trwałych materiałów, dzięki czemu jest idealny do długich podróży.
 • Najlepszy plecak podróżny na krótkie wycieczki: Mancro Travel Backpack to świetny plecak podróżny na krótkie wycieczki, który jest lekki i ma elegancki design. Jest wykonany z trwałych materiałów i ma kilka wewnętrznych i zewnętrznych kieszeni do organizacji.
 • Najlepszy plecak podróżny dla dzieci: Plecak Osprey Youth Transit to świetny plecak podróżny dla dzieci, który jest lekki i ma elegancki design. Jest wykonany z wytrzymałych materiałów i ma kilka wewnętrznych i zewnętrznych kieszeni do organizacji.