Ostateczny przewodnik po przygotowaniu biwaku: Czego będziesz potrzebował, jak to zrobić i dlaczegoPomysł spania w namiocie w lesie przez tydzień może nie brzmieć jak twój pomysł na zabawę. To prawdopodobnie coś, co robiłeś jako dziecko, kiedy nikt cię nie lubił. Cóż, pomyśl jeszcze raz, ponieważ kemping stał się o wiele bardziej wyrafinowany w dzisiejszych czasach i jest to również coś, co można cieszyć się z przyjaciółmi, rodziną lub partnerem. Wszyscy musimy odłączyć się od cyfrowego świata raz na jakiś czas. Kemping to świetny sposób, aby to zrobić, a jednocześnie uzyskać trochę świeżego powietrza i spędzić wysokiej jakości czas z ludźmi, których kochasz. Więc jeśli myślisz o podjęciu kempingu jako kolejnego hobby, oto kilka wskazówek, jak zacząć z nim.

Poznaj różne rodzaje kempingów

Istnieją cztery główne rodzaje campingu: camping samochodowy, glamping, backcountry camping i survival camping. Poniżej omówimy każdy z nich.

 • Kemping samochodowy - Jest to najbardziej powszechny rodzaj kempingu. Polega na wynajęciu kempingu, który posiada udogodnienia takie jak łazienki, bieżąca woda i prąd dla Twojego samochodu. Jest to łatwe i bardzo wygodne, zwłaszcza dla osób, które są nowe w biwakowaniu.
 • Glamping - Jest to kolejny rodzaj campingu, który staje się coraz bardziej popularny. Oznacza on "camping w stylu glamour". Zazwyczaj odbywa się z namiotami, ale z dodanymi luksusami, takimi jak łóżka, klimatyzacja, a nawet Wi-fi. Jest to najlepsze z obu światów - możesz doświadczyć outdooru, ale z dodatkowymi wygodami.
 • Backcountry camping - Ten rodzaj kempingu jest dla ludzi, którzy chcą iść jeszcze bardziej poza siecią. Odbywa się w miejscach niedostępnych dla pojazdów mechanicznych, takich jak parki narodowe. Wymaga on znacznie więcej przygotowań niż kemping samochodowy, ponieważ musisz spakować wszystko, w tym jedzenie i wodę.
 • Survival camping - Survival camping to sport ekstremalny, w którym musisz przetrwać w dziczy tylko z ubraniami na plecach. Nie jest polecany dla początkujących, ponieważ wymaga zaawansowanych umiejętności i wiedzy. Najlepiej zostawić go osobom, które mają doświadczenie w tym sporcie.

Zaplanuj swoją podróż

Jest wiele rzeczy do rozważenia podczas planowania podróży, takich jak kiedy jechać, gdzie jechać itp. Oto kilka rzeczy, o których powinieneś pamiętać, zanim zaplanujesz swoją podróż.

Klimat - Kiedy iść jest najważniejszym czynnikiem do rozważenia podczas planowania podróży. Na przykład, jeśli chcesz odwiedzić Góry Skaliste, musisz odwiedzić je latem, ponieważ wtedy mają najmniej śniegu. Jeśli chcesz odwiedzić Wielki Kanion, musisz go odwiedzić wiosną/jesienią, ponieważ wtedy rzeka nie jest zbyt niska/wysoka. Jeśli chcesz odwiedzić Wielką Rafę Koralową, musisz ją odwiedzić latem, ponieważ tylko wtedy jest wystarczająco ciepło, aby tam pływać.

Najlepszy czas na odwiedzenie dowolnej lokalizacji zawsze będzie się różnił w zależności od tego, co chcesz tam zrobić. Na przykład, jeśli chcesz iść na plażę, powinieneś odwiedzić ją w lecie, ponieważ wtedy pogoda jest wystarczająco ciepła.

Najlepszy czas na odwiedzenie dowolnej lokalizacji zawsze będzie się różnił w zależności od tego, co chcesz tam zrobić. Na przykład, jeśli chcesz iść do kurortu, powinieneś odwiedzić go w zimie, ponieważ wtedy pogoda jest wystarczająco ciepła, aby pływać tam.

Gdzie jechać - Gdzie zdecydujesz się na kemping również ma znaczenie. Jeśli chcesz pojechać do kurortu, możesz wybrać wiele różnych miejsc na całym świecie. Jeśli chcesz iść do backcountry camping, możesz iść do każdej lokalizacji, która jest wygodna dla Ciebie. Jeśli chcesz wybrać się na kemping samochodowy, możesz udać się w dowolne miejsce, w którym w pobliżu znajduje się pole namiotowe.

Co zabrać ze sobą

Jeśli dopiero zaczynasz z kempingiem, może to być trochę przytłaczające, próbując dowiedzieć się, co zabrać ze sobą. Oto kilka przedmiotów, które są niezbędne na każdej wyprawie na kemping.

 • Namiot - Pierwszą pozycją na tej liście jest namiot. Jeśli nie masz własnego, będziesz musiał go wypożyczyć, co może być drogie. Czteroosobowy namiot kempingowy może kosztować od 30 do 100 dolarów.
 • Śpiwór - Będziesz także potrzebował śpiwora, ponieważ namioty zwykle nie są bardzo ciepłe. Jeśli chcesz spać wygodnie, będziesz musiał zdobyć śpiwór, który jest przeznaczony do sezonu, w którym będziesz obozować. Na przykład, jeśli biwakujesz w lecie, potrzebujesz śpiwora, który jest lekki i wykonany z materiałów, które dobrze oddychają.
 • Mata do spania - Kolejnym elementem, który jest niezbędny na kempingu jest mata do spania. Jeśli jej nie masz, będziesz spać na twardej ziemi, co może być bardzo niewygodne. Jeśli nie masz maty do spania, przynieś nadmuchiwany. Są one lekkie, kompaktowe, trwałe i tanie.
 • Ubrania - Ważne jest, aby przynieść ubrania, które nadają się do biwakowania. Po pierwsze, upewnij się, że są wykonane z materiału, który szybko schnie. Bawełna i wełna długo schną, więc nie są idealne na kemping. Po drugie, upewnij się, że są to szybkoschnące tkaniny syntetyczne, takie jak poliester, nylon lub akryl. Wreszcie, upewnij się, że są luźno dopasowane. Ciasno dopasowane ubrania ograniczają przepływ powietrza, co może powodować dyskomfort podczas biwaku.
 • Apteczka - Zawsze powinieneś mieć ze sobą apteczkę pierwszej pomocy. Nie ma znaczenia czy jesteś na kempingu czy w domu - zawsze warto mieć apteczkę w pobliżu.
 • Latarka - Nawet jeśli słońce nie zachodzi przez 12 godzin latem w wielu częściach świata, nadal może być ciemno. Upewnij się więc, że zabrałeś ze sobą latarkę, abyś mógł zobaczyć, gdzie idziesz, gdy idziesz do łazienki w środku nocy. Możesz jej również użyć do odkrywania otoczenia, gdy nie jest jeszcze całkiem ciemno.
 • Podkładka do spania - Możesz również przynieść podkładkę do spania, jeśli chcesz być wyjątkowo wygodny podczas spania na podłodze.

Porady dla początkujących obozowiczów

Nie musisz być ekspertem od survivalu, aby móc wybrać się na biwak. Jest to właściwie coś, czego możesz nauczyć się z łatwością, nawet jeśli jesteś początkujący. Oto kilka wskazówek dla osób, które po raz pierwszy wybierają się na kemping.

 • Wybierz się z doświadczonym przyjacielem / członkiem rodziny - Jeśli jesteś początkujący, najlepiej jest wybrać się na kemping z kimś, kto ma doświadczenie. Mogą one pomóc Ci w różnych sprawach, takich jak rozstawienie namiotu, wybór odpowiedniego sprzętu i gotowanie.
 • Przeczytaj o kempingu - Przed wyjazdem przeczytaj wszystko, co musisz wiedzieć o kempingu. W ten sposób możesz być przygotowany na każdą sytuację. W internecie jest mnóstwo artykułów na temat tego, jak wybrać się na kemping. Możesz również przeczytać książki lub czasopisma na ten temat.
 • Poćwicz rozbijanie namiotu w domu - Zanim wybierzesz się na kemping, poćwicz rozbijanie namiotu w domu, abyś miał do tego odpowiednie podejście. W ten sposób, kiedy pojedziesz na kemping, będzie ci łatwiej rozłożyć namiot.
 • Ćwiczenie gotowania przy ognisku - Nie możesz pojechać na kemping bez gotowania przy ognisku w pewnym momencie swojej podróży. Jest to zabawne doświadczenie i można zjeść trochę pysznego jedzenia, zbyt.

Najważniejsza rzecz: zachowaj wygodę!

Kemping to przede wszystkim powrót do natury. Chodzi o bycie jednością z samym sobą i środowiskiem wokół ciebie. Ale chodzi też o to, by było wygodnie. Jeśli nie jest Ci wygodnie, nie będziesz się dobrze bawić. Oto kilka sposobów na zapewnienie sobie komfortu podczas biwakowania.

 • Pozostań nawodniony - Kiedy jesteś na kempingu, może być dość gorąco. Szczególnie w lecie, słońce może być naprawdę silne i nagrzewać ziemię, co może sprawić, że będzie niewygodna do leżenia na niej. Upewnij się, że pijesz tony wody każdego dnia, abyś nie był odwodniony.
 • Chroń się przed owadami - Jeśli biwakujesz w miejscu, w którym jest dużo owadów, będziesz musiał się przed nimi chronić. Noś koszulki i spodnie z długimi rękawami, używaj sprayu na owady i szukaj miejsc, które są wolne od owadów.
 • Ochrona przed żywiołami - Upewnij się, że jesteś chroniony przed żywiołami. Noś kapelusz, krem przeciwsłoneczny i zabierz płaszcz przeciwdeszczowy. Jeśli wybierasz się na kemping w zimie, upewnij się, że masz ciepłe ubrania.

Kemping to doskonała aktywność, aby odłączyć się od cyfrowego świata i uzyskać trochę świeżego powietrza. Może być wykonywany przez ludzi w każdym wieku i przynosi wiele korzyści zdrowotnych. Możesz wybrać kemping w namiocie, przyczepie kempingowej lub vanie. Najważniejszą rzeczą, o której należy pamiętać podczas biwakowania, jest zachowanie komfortu.