Jakie śpiwory i maty są idealne pod namiot?Podczas biwakowania przez dłuższy czas na świeżym powietrzu lub wędrówki z plecakiem przez odległe szlaki, musisz zabrać ze sobą odpowiedni sprzęt, aby zapewnić sobie bezpieczną i zdrową noc. Nigdy nie można być zbyt ostrożnym, a Twoje bezpieczeństwo jest zawsze priorytetem, gdy przebywasz z dala od domu. Znalezienie dobrej jakości namiotu i sprawdzenie jego przydatności do Twoich potrzeb jest ważne, ale równie istotny może być sprzęt do spania, który zabierzesz. Rodzaj terenu, na którym będziesz biwakować, określi, jaki rodzaj sprzętu powinieneś spakować i ile warstw musisz założyć, aby pozostać ciepłym w nocy. Odpowiedni śpiwór może utrzymać ciepło nawet w ujemnych temperaturach, podczas gdy dobrej jakości mata do spania pomoże zaizolować ciepło, aby nie zmarznąć od dołu. Dodatkowo oba te elementy wyposażenia są niezbędne do spokojnego spędzenia nocy - nie tylko chronią Cię przed zagrożeniami czyhającymi poza namiotem, ale także poprawiają krążenie, dzięki czemu budzisz się odświeżony i gotowy do podjęcia kolejnego dnia.

Jak wyprać dobry śpiwór

Pierwszym krokiem przy zakupie sprzętu do spania na kempingu jest upewnienie się, że śpiwór jest odpowiedni dla danego klimatu. Istnieje kilka czynników, które wchodzą w grę przy wyborze śpiwora, w tym jego rodzaj izolacji, materiał, rozmiar i waga.

  • Typ izolacji - Istnieją trzy główne typy izolacji stosowane w śpiworach: puch, syntetyk i wełna. Izolacja puchowa jest lekka i bardzo ściśliwa, ale jest też najdroższą opcją. Syntetyczna izolacja jest tańsza i ma dłuższą żywotność niż puch, ale jest również bardziej masywna i cięższa. Izolacja wełniana jest najcieplejszym rodzajem izolacji i świetnie sprawdza się w zimnych warunkach pogodowych, ale jest również cięższa i trudniejsza do skompresowania.
  • Materiał - Materiał śpiwora wpłynie na jego trwałość i oddychalność, dlatego ważne jest, aby wybrać taki, który będzie trwał długo. Złotym standardem dla śpiworów jest 1000-fill puch. Oznacza to, że w jednym worku znajduje się około 1000 piór. Jeśli chcesz mieć śpiwór, który może być używany przez cały rok, to opcja syntetyczna o wysokiej liczbie wątków będzie najlepszym wyborem.
  • Rozmiar - długość torby jest ważna, ponieważ może określić, jak ciepło będzie w nocy. Jeśli masz mniej niż 6 stóp wzrostu, to standardowy rozmiar torby będzie najlepszym rozwiązaniem. Jeśli masz ponad 6 stóp, wtedy zalecana jest długa lub bardzo długa torba.
  • Waga - Waga śpiwora jest ważna, ponieważ wpływa na to, jak łatwo jest go transportować i przenosić. Większość standardowych śpiworów waży około 3 funtów, ale waga może się różnić w zależności od rodzaju izolacji i rozmiaru śpiwora.

Najlepiej oceniane śpiwory kempingowe

  • Kelty Ignite 20 Degree Sleeping Bag to świetny śpiwór na wiosenne i jesienne wyprawy kempingowe. Jest wypełniony syntetyczną izolacją, która jest ulubiona ze względu na trwałość i długowieczność. Śpiwór jest również dostarczany z workiem na rzeczy dla łatwego transportu.
  • Nemo Sonic 20 Degree Sleeping Bag to świetny wybór na biwak w zimnej pogodzie. Pochodzi z miękkiej tkaniny i syntetycznego wypełnienia, które sprawiają, że jest trwałe i wygodne do spania. Ten śpiwór jest dostarczany z kołdrą, która może pomóc uwięzić ciepło wokół ciała.
  • REI Co-op Igneo 25 Degree Sleeping Bag to świetny śpiwór na cały sezon. Wykonany jest z wysokiej jakości tkaniny i syntetycznej izolacji, która zapewnia komfortowy sen. Ten śpiwór może być używany zarówno w ciepłych, jak i zimnych warunkach pogodowych.

Czego szukać w śpiworze do namiotu?

Pierwszą rzeczą, na którą powinieneś zwrócić uwagę w śpiworze jest jego typ izolacji. Typ izolacji twojego śpiwora określi jak ciepły będzie. Najcieplejsza jest izolacja puchowa, następnie syntetyczna, a potem wełniana. Możesz również wybrać pomiędzy śpiworem standardowym a mumią, aby określić, jak śpiwór będzie izolował wokół Twojego ciała.

Konstrukcja śpiwora to kolejna ważna cecha, na którą należy zwrócić uwagę. Wysokiej jakości śpiwór będzie wykonany z trwałej i długiej tkaniny, takiej jak mieszanka syntetyczna lub bawełniana, która ochroni Cię przed żywiołami.

Rozmiar śpiwora jest również ważny. Powinieneś wybrać śpiwór, który jest odpowiedni dla twojego typu ciała i rodzaju biwaku, który będziesz robić. Jeśli jesteś osobą o przeciętnym wzroście, to najlepszym rozwiązaniem będzie śpiwór o regularnym rozmiarze.

Czego szukać w śpiworze z plecakiem?

Kiedy kupujesz śpiwór z plecakiem, najważniejszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę jest rodzaj izolacji. Izolacja puchowa jest najbardziej trwała, ale izolacja syntetyczna jest dobrą opcją, jeśli nie chcesz mieć do czynienia z dodatkową opieką, której wymaga puch. Kolejną ważną cechą jest rozmiar i waga torby. Torba powinna pasować do Twojego typu ciała i mieć odpowiedni rozmiar dla Twojej ramy. Powinien być również wystarczająco lekki, aby można go było łatwo transportować i przenosić.

Ważna jest również konstrukcja śpiwora. Upewnij się, że rodzaj tkaniny jest trwały i długotrwały. Śpiwór powinien być wystarczająco miękki, aby był wygodny do spania, ale wystarczająco mocny, aby wytrzymać rygorystyczne warunki zewnętrzne.

Dobry sen jest niezbędny podczas biwakowania na świeżym powietrzu. Jeśli jesteś zmęczony i wyczerpany, to nie będziesz się cieszył swoją podróżą i prawdopodobnie spróbujesz znaleźć rozwiązanie pod dachem tak szybko, jak to możliwe. Dobrej jakości śpiwór ochroni Cię przed żywiołami i sprawi, że w nocy będzie Ci ciepło i wygodnie. Typ śpiwora, który wybierzesz, będzie zależał od klimatu i rodzaju biwaku, który będziesz robił.