Przewodnik po kijkach do Nordic Walking i dlaczego warto zacząć ich używaćNordic walking i piesze wędrówki idą w parze. Oba są uwielbiane przez ludzi na całym świecie, ale istnieją niewielkie różnice w każdym sporcie, które mają duży wpływ na to, jak dużym wyzwaniem stają się. Na szczęście, obie aktywności obejmują te same ogólne zasady poruszania się w naturalnym środowisku dla ćwiczeń fizycznych. Główna różnica polega na tym, że kijki nordic walking polega na używaniu specjalnych kijków lub pałeczek podczas chodzenia po nierównym terenie lub pod górę. W tym wpisie przybliżymy Ci, czym jest nordic walking i dlaczego staje się tak popularny wśród miłośników pieszych wędrówek. Przedstawimy również kilka istotnych wskazówek, które pomogą Ci zacząć, jeśli chcesz odkrywać nowe szlaki w Twojej okolicy, a nawet zapoznamy Cię z różnymi rodzajami kijków dostępnych do tego celu.

Co to jest Nordic Walking?

Nordic walking to aktywność aerobowa, w której chodzi się z kijkami. Kije są dostępne w różnych stylach i mogą być używane do wędrówek, trekkingu, a nawet do ćwiczeń takich jak joga. Niektórzy nazywają to "śnieżną wędrówką", ponieważ aktywność ta jest uprawiana w ośnieżonych regionach zimą, chociaż można ją uprawiać o każdej porze roku. Aby uprawiać nordic walking, należy nosić buty z głębokimi wypustkami na podeszwach (dla przyczepności) i chodzić długim, równym krokiem. Kiedy chodzisz z kijkami, ramiona wykonują część pracy i pozwalają Ci iść dalej przy mniejszym zmęczeniu.

Kije mniej obciążają również kolana. Kije są zazwyczaj używane w następujący sposób: Do pomocy w utrzymaniu równowagi podczas chodzenia po nierównym terenie, Do pomocy w podnoszeniu się z pozycji siedzącej lub kucanej, Do zapewnienia wsparcia podczas wchodzenia i schodzenia ze zboczy oraz Do zapewnienia dodatkowego pchnięcia, gdy jest to potrzebne na płaskim terenie.

Dlaczego Nordic Walking staje się tak popularny?

Nordic walking staje się coraz bardziej popularny w ostatnich latach ze względu na wiele korzyści zdrowotnych. To świetny sposób na utrzymanie formy, spalanie kalorii i poprawę ogólnego stanu zdrowia. Udowodniono, że naturalne otoczenie zmniejsza stres i zwiększa poziom energii, co sprawia, że aktywność ta jest doskonałym sposobem na relaks i odprężenie po ciężkim dniu pracy.

Jest to również odpowiednie dla wszystkich poziomów sprawności, więc nie musisz się martwić, czy jesteś początkującym czy nie. Możesz dostosować swoje tempo do poziomu sprawności, a także wybrać teren zgodnie z własnymi umiejętnościami.

Czym różni się Nordic Walking od wędrówki?

Wędrówki i nordic walking to bardzo podobne aktywności, które mają kilka kluczowych różnic. Największą różnicą jest to, że osoby uprawiające nordic walking czasami używają kijków, aby pomóc w utrzymaniu równowagi, zwłaszcza gdy poruszają się po nierównym terenie lub idą pod górę. Z kolei wędrowcy nie używają żadnego sprzętu poza butami i ubraniem. Pod względem intensywności, wędrówki są aktywnością bardziej intensywną niż nordic walking.

Na intensywność wpływa dodatkowo odległość, którą pokonujesz, a także ukształtowanie terenu. Wędrówki są również bardziej wymagające fizycznie niż nordic walking, ponieważ trzeba poruszać się szybciej, aby pokonać ten sam dystans. Może to być szczególnie trudne, jeśli idziesz pod górę ze stromym nachyleniem. Ze względu na te czynniki osoby uprawiające turystykę pieszą muszą być w lepszej kondycji niż osoby uprawiające nordic walking.

Jakie kije są najlepsze do Nordic Walking?

Nordic walking jest odpowiedni dla wszystkich poziomów sprawności fizycznej, a do chodzenia i wędrówek możesz używać tych samych kijków. Istnieją dwa rodzaje kijów: kije o stałej długości i kije o regulowanej długości. Kije o stałej długości mają zawsze taką samą długość, natomiast kije o regulowanej długości można dopasować do swojego wzrostu. Kije o stałej długości są świetne, jeśli podróżujesz i nie masz miejsca, aby spakować regulowane kije.

Możesz również używać kijów o stałej długości do wędrówek, ale regulowane kije są lepsze do nordic walking, ponieważ możesz je dostosować do swojego wzrostu. Możesz używać kijków do nordic walking, gdy chodzisz po płaskim terenie, wchodzisz pod górę i gdy schodzisz w dół. Kijki są najlepiej wykorzystywane podczas chodzenia po nierównym terenie, ponieważ zapewniają większą stabilność niż gdybyś chodził samymi rękami.

Jak prawidłowo używać kijków do nordic walking

Używając kijków do nordic walking, chcesz się upewnić, że używasz ich poprawnie. Nieprawidłowe użycie może spowodować uraz lub dyskomfort, dlatego ważne jest, aby przestrzegać zasad. Aby to zrobić, należy trzymać uchwyt kijka w taki sposób, aby nadgarstek był prosty, a łokieć ustawiony pod kątem 90 stopni. Metoda nordic walking to połączenie ruchu ramion i nóg.

Nordic walking to korzystna, mało intensywna forma ćwiczeń, która jest odpowiednia dla wszystkich poziomów sprawności. Jest świetny do odkrywania nowych szlaków i zdobywania sprawności w naturalnym środowisku. Korzystanie z kijków to doskonały sposób na poprawę równowagi, utrzymanie aktywności w miarę starzenia się i zmniejszenie ryzyka kontuzji. Jeśli chcesz wypróbować nowy sposób na odkrywanie świata zewnętrznego, a jednocześnie zyskać kondycję, nordic walking jest świetną opcją. Mając odpowiedni sprzęt i kilka wskazówek, możesz zacząć od razu!