Nordic Walking: Czym jest i jak sprawić, by działał na Twoją korzyśćJeśli kiedykolwiek cieszyłeś się spacerem po lesie, być może zauważyłeś, że teren jest czasami bardziej wymagający niż inne. Pokonywanie trudnych terenów każdego rodzaju jest świetnym treningiem, a większość ludzi uważa to za ożywcze. Wszystko czego potrzebujesz to para lekkich butów z antypoślizgowymi podeszwami, odpowiednia odzież outdoorowa i kij do chodzenia lub inny rekwizyt imitujący kij używany w Nordic Walking. Możesz chodzić po fiordach, jeziorach, a nawet klifach morskich niemal o każdej porze roku. Jest to również świetne rozwiązanie dla każdego, kto chce wyjść na zewnątrz, ale nie lubi biegania lub joggingu, jak również szybkiego chodzenia przez dłuższy czas. Istnieje wiele korzyści z Nordic Walking jako rutyny ćwiczeń, więc czytaj dalej, aby odkryć wszystko, co musisz wiedzieć o tym rosnącym trendzie!

Co to jest Nordic Walking?

Nordic walking to świetny sposób, aby cieszyć się na świeżym powietrzu i uzyskać trening w tym samym czasie. Nordic walking jest podobny do wędrówek, ale z kilkoma znaczącymi zmianami w technice. Podczas Nordic walking używasz kija zamiast kijków do wędrówek. Kij jest umieszczony w tej samej ręce, co kij turystyczny byłby, ale kij jest przed ciałem, podczas gdy kij turystyczny jest za tobą.

Nordic walking różni się również od turystyki pieszej tym, że tempo chodzenia jest znacznie wolniejsze niż w przypadku normalnego chodzenia. Nordic walking to świetne ćwiczenie dla tych, którzy szukają alternatywy dla biegania, ale nie lubią chodzić szybko przez długie okresy czasu.

Nordic walking to bardziej umiarkowane ćwiczenie, które łączy w sobie zalety zarówno chodzenia, jak i joggingu. Nordic walking to także świetna aktywność dla tych, którzy chcą wyjść na zewnątrz, ale martwią się o pogodę. Podczas gdy nordic walking może nie być przyjemny w ekstremalnym zimnie, nadal można go uprawiać przy ładnej pogodzie, nawet gdy ziemia jest zamarznięta.

Dlaczego Nordic Walking jest tak popularny?

Nordic walking staje się coraz bardziej popularny, ponieważ ludzie szukają alternatywy dla swojej zwykłej rutyny ćwiczeń. Nordic walking jest świetnym sposobem na utratę wagi i zyskanie kondycji, ale to także doskonały sposób na relaks i zabawę na świeżym powietrzu.

Ponieważ nordic walking jest bardziej umiarkowanym ćwiczeniem niż bieganie, jest często zalecany jako alternatywa dla osób, które chcą zyskać formę, ale nie mogą biegać z powodu kontuzji lub stanu zdrowia. Nordic walking jest często zalecany jako alternatywa dla osób, które chcą uzyskać sprawność fizyczną, ale mogą nie być w stanie biegać z powodu kontuzji lub stanu zdrowia. Jest to również świetny sposób, aby wyjść na zewnątrz, spędzić czas z przyjaciółmi i cieszyć się naturą.

Jak uprawiać Nordic Walking

- Wejdź na ścieżkę i przejdź. - Utrzymuj górną część ciała rozluźnioną, a plecy proste. - Trzymaj kij w dłoni z kciukiem na górze i palcami i nadgarstkiem pod nim.

- Trzymaj kij przed swoim ciałem z wyciągniętą ręką przez cały czas. - Jeśli trzymasz kij w każdej ręce, oba kije powinny być w równej odległości od ciała.

- Im niżej i dalej twoje ręce są od ciała, tym więcej kalorii spalisz.

- Kiedy idziesz pod górę, możesz z każdym krokiem odpychać ziemię od siebie lub przyciągać ją do siebie. Kiedy idziesz w dół, pozwól, aby kijki pomogły Ci zwolnić.

- Jeśli chodzisz po płaskim terenie, spróbuj wykonywać każdą z tych czynności raz na jakiś czas, aby coś wymieszać.

Czy Nordic Walking to dobre ćwiczenie?

Nordic walking to świetny sposób na zyskanie kondycji i zachowanie zdrowia, ale nie jest lekarstwem na wszystko. Jeśli masz poważne schorzenia, powinieneś porozmawiać z lekarzem przed rozpoczęciem jakichkolwiek ćwiczeń.

- Powinieneś również upewnić się, że wybierasz odpowiednią rutynę ćwiczeń dla swojego poziomu sprawności.

- Jeśli dopiero zaczynasz, spróbuj chodzić jako ćwiczenie przez kilka tygodni, zanim spróbujesz czegoś bardziej wymagającego.

- Nawet jeśli chodzisz jako ćwiczenie przez jakiś czas, możesz spróbować dodać Nordic walking do swojej rutyny. Łączy on korzyści płynące z chodzenia z korzyściami płynącymi z joggingu.

- Jeśli masz jakiekolwiek problemy zdrowotne, skonsultuj się z lekarzem przed dodaniem jakiegokolwiek uciążliwego ćwiczenia do swojej rutyny.

- Nawet jeśli nie masz choroby, to jest to dobry pomysł, aby porozmawiać z lekarzem przed rozpoczęciem nowej rutyny ćwiczeń.

- Lekarz może pomóc upewnić się, że wykonujesz ćwiczenia bezpiecznie i może zasugerować modyfikacje w razie potrzeby.

Jak wybrać buty do nordic walking

Najważniejszą cechą Twojego buta do nordic walking jest jego podeszwa. Powinna być lekka i mieć dobrą przyczepność. Podczas gdy górna część buta nie ma aż takiego znaczenia, będziesz poruszać się po nierównym podłożu i kamieniach, więc ważne jest, aby mieć but, który zapewnia pewną ochronę. Najlepsze buty do nordic walking są syntetyczne lub siatkowe z antypoślizgową podeszwą.

Istnieje wiele odmian butów do nordic walking. Możesz wybrać klasyczny but lub bardziej wytrzymałą wersję z większą ilością wzmocnień w podeszwie. W sumie ważne jest, aby przetestować buty przed zakupem i upewnić się, że są dobrze dopasowane. Nie chcesz, aby twoje buty ślizgały się lub były zbyt ciasne.

Czy Nordic Walking jest dobry na utratę wagi?

Nordic walking to świetny sposób na utratę wagi, choć możesz go również wykorzystać do utrzymania wagi, jeśli jesteś już przy zdrowej wadze. Główną rzeczą, o której należy pamiętać, próbując schudnąć za pomocą nordic walking jest to, że musisz chodzić w umiarkowanym tempie. Jeśli chodzisz zbyt szybko, spalisz mniej kalorii, a jeśli chodzisz zbyt wolno, nie spalisz wystarczająco dużo kalorii, aby schudnąć.

Chociaż można użyć aplikacji do śledzenia chodzenia i ile kalorii spalasz, powinieneś być w stanie powiedzieć, jak szybko chodzisz bez aplikacji. Kiedy chodzisz powoli, powinieneś być w stanie rozmawiać podczas chodzenia. Kiedy chodzisz szybko, powinieneś być w stanie chodzić i żuć gumę w tym samym czasie.

Nordic walking to świetny sposób na połączenie korzyści płynących z chodzenia i joggingu w jedno ćwiczenie. Jest to również świetny sposób, aby dostać się na zewnątrz i cieszyć się naturą, a jednocześnie uzyskać trening w tym samym czasie. Wszystko czego potrzebujesz to para lekkich butów z dobrą przyczepnością, odpowiednia odzież na zewnątrz i kij do chodzenia lub inny rekwizyt, który naśladuje kij używany w Nordic Walking. Niezależnie od tego, czy szukasz nowej rutyny ćwiczeń, czy po prostu chcesz cieszyć się przyrodą, nordic walking to świetny wybór.