Jak zacząć przygodę z Nordic WalkingNordic walking to zabawny i skuteczny sposób na zdobycie kondycji. Jest to aktywność o niskim wpływie, która sprawia, że ciężko oddychasz, spalasz kalorie, tonizujesz mięśnie i wzmacniasz swój rdzeń. Oznacza to, że stanowi wyzwanie dla Twojego ciała w inny sposób niż standardowe chodzenie. Jeśli myślisz o wypróbowaniu nordic walking po raz pierwszy, sprawdź te pomocne wskazówki, jak rozpocząć tę ekscytującą nową przygodę z fitnessem! Nordic walking polega na używaniu specjalnych kijków lub pałeczek, które oferują korzyści wykraczające poza standardowe chodzenie. Aktywność ta jest również znana jako "chodzenie z kijkami" lub "gwiżdżące wędrówki" - obie nazwy opierają się na specyficznej technice używanej podczas wykonywania tego typu ćwiczeń.

Poznaj sprzęt

Każda sesja nordic walking rozpoczyna się od szybkiego przeglądu i regulacji sprzętu. Podczas spaceru będziesz używać kijków do podpierania się, więc upewnij się, że są one dopasowane do odpowiedniej długości. Kijki powinny sięgać od Twoich dłoni do ramion. Jeśli jednak masz jakiekolwiek obawy dotyczące zdrowia, skonsultuj się z lekarzem przed rozpoczęciem jakiejkolwiek rutyny ćwiczeń.

Aby uzyskać maksymalne korzyści, spróbuj wybrać parę kijków, które są odpowiedniej długości dla twojego ciała i stylu chodzenia. Jeśli dopiero zaczynasz, wiele sklepów z artykułami fitness oferuje specjalne zestawy dla początkujących z kijkami, które są zaprojektowane tak, aby były łatwiejsze w użyciu.

Kije nordic walking są wykonane z wielu różnych materiałów i są we wszystkich kształtach, rozmiarach i kolorach, więc jest idealna para tam dla każdego.

Kiedy zaczynasz, zrób kilka próbnych spacerów na płaskim, równym podłożu. To pomoże ci uzyskać poczucie korzystania z kijków do chodzenia i pomoże ci uniknąć obrażeń. Następnie możesz wypróbować niektóre z bardziej zaawansowanych technik.

Następnie można zdecydować, czy nordic walking jest czymś, co chce się uczynić regularną częścią swojej rutyny ćwiczeń. Może się okazać, że będzie to zabawne, wymagające i satysfakcjonujące nowe doświadczenie. Pomocne jest również zebranie się z przyjaciółmi i odbycie kilku grupowych sesji treningowych. Jest to świetny sposób na zmotywowanie siebie i innych, a ponadto zawsze przyjemnie jest spędzać czas z innymi.

Zacznij od podstawowych ruchów

Oto kilka podstawowych ruchów, które możesz wypróbować, zaczynając przygodę z nordic walking. Wszystkie te ruchy są świetnymi ruchami dla początkujących i pomogą Ci uzyskać poczucie korzystania z kijków do chodzenia. Choć istnieje wiele bardziej zaawansowanych ruchów i technik, jest to kilka świetnych ruchów dla początkujących do wypróbowania.

  • Ruch marszu w miejscu - Jest to jeden z najbardziej podstawowych ruchów i można go wykonać wszędzie. Wystarczy umieścić kijki w pozycji dłoni, postawić jedną stopę przed drugą i zrobić małe, marszowe kroki.
  • The side-to-side shuffle - Ten ruch polega na tasowaniu się z boku na bok z kijkami do chodzenia. Jest to świetny sposób na zaangażowanie bioder i rdzenia w trening nordic walking.
  • Tasowanie na krzyż z boku - Ten ruch polega na przenoszeniu kijków na jedną stronę, a następnie z powrotem na drugą. Jest to świetny sposób, aby rzucić wyzwanie górnej części ciała.
  • Tasowanie ukośne - Ten ruch polega na wykonywaniu ukośnych tasowań z kijkami. Jest to świetny sposób, aby sprawdzić swoje dolne partie ciała i jest szczególnie dobry do tonowania pośladków.

Dodaj więcej intensywności i szybkości

Kiedy już opanujesz podstawowe ruchy, możesz spróbować dodać więcej intensywności i prędkości do swojej rutyny nordic walking. Zwiększy to ilość spalanych kalorii i ogólne korzyści, jakie Twoje ciało czerpie z tej aktywności. Aby dodać więcej intensywności i szybkości, spróbuj:

Stopniowo zwiększając prędkość w miarę przechodzenia przez swoją rutynę. To pomoże Ci spalić więcej kalorii i wzmocnić mięśnie.

Dodaj kilka wzniesień do swojego spaceru. To zwiększy intensywność treningu.

Ściskając swój rdzeń, gdy popychasz się z kijkami. Pomoże to zbudować siłę rdzenia i poprawić postawę.

Wypróbuj różne techniki chodzenia

Istnieje wiele różnych technik chodzenia, które możesz wypróbować. Pomoże Ci to uzyskać bardziej kompletny trening. Aby wypróbować różne techniki chodzenia, spróbuj następujących czynności:

Spróbuj chodzić pod górę, jeśli jest taka w Twojej okolicy. Pomoże Ci to zbudować więcej siły w dolnej części ciała.

Spróbuj dodać kilka szybkich, krótkich zrywów szybszego chodzenia pomiędzy swoim normalnym tempem. Pomoże Ci to rzucić wyzwanie sprawności sercowo-naczyniowej i podnieść tętno.

Spróbuj zmienić długość swoich kroków. Możesz robić długie kroki przez kilka minut, a następnie krótsze przez kilka minut. Pomoże Ci to celować w różne mięśnie i uzyskać bardziej kompletny trening.

Nordic walking to zabawny i skuteczny sposób na uzyskanie formy. Jest to aktywność o niskim wpływie, która sprawia, że ciężko oddychasz, spalasz kalorie, tonizujesz mięśnie i wzmacniasz swój rdzeń. Oznacza to, że stanowi wyzwanie dla Twojego ciała w inny sposób niż standardowy spacer. Jeśli myślisz o spróbowaniu Nordic Walking po raz pierwszy, te pomocne wskazówki pozwolą Ci rozpocząć tę ekscytującą nową przygodę z fitnessem!