Różnica między kijami trekkingowymi a kijami do wędrówek: Co musisz wiedziećKije turystyczne, zwane również kijami trekkingowymi, są niezbędnym elementem wyposażenia dla poważnych turystów. Mogą one pomóc Ci w wielu zadaniach, takich jak wspinaczka na strome wzgórza, przekraczanie strumieni i śliskich powierzchni oraz balansowanie na skalistych ścieżkach. To w zasadzie para składanych kijków, które przypina się do ramion podczas wędrówki. Kiedy ich potrzebujesz, wysuwają się z boku; kiedy już ich nie potrzebujesz, składasz je z powrotem. Nie są one dokładnie nauką o rakietach, ale istnieją pewne ważne różnice między kijami trekkingowymi a kijami turystycznymi, które zbadamy w tym artykule. Zanim jednak przejdziemy do szczegółów dotyczących różnych typów kijków turystycznych dostępnych obecnie na rynku, przyjrzyjmy się najpierw, dlaczego musimy używać kijków trekkingowych podczas wędrówek zamiast tradycyjnych lasek...

Jakie są zalety kijów trekkingowych?

Istnieje wiele powodów, dla których kije trekkingowe są używane przez wędrowców. Niektóre z głównych korzyści z kijków trekkingowych obejmują:

 • Poprawa równowagi - Kije turystyczne pomagają poprawić równowagę, co może być szczególnie pomocne na śliskich szlakach i podczas schodzenia ze skalistych wzgórz.
 • Łatwe podchodzenie pod górę - kijki trekkingowe ułatwiają także pokonywanie wzniesień, zwłaszcza jeśli wędrujesz z ciężkim plecakiem.
 • Większa stabilność - kije trekkingowe zapewniają dodatkową stabilność podczas pokonywania nierównego i śliskiego terenu.
 • Mniejsze obciążenie nóg i stawów - kijki trekkingowe odciążają nogi, zwłaszcza na wzniesieniach, i mogą pomóc w zapobieganiu uszkodzeniom stawów.
 • Mniejsze zmęczenie - kije trekkingowe pozwalają poruszać się bardziej efektywnie, co może zmniejszyć zmęczenie i zwiększyć wytrzymałość, zarówno pod względem dystansu, jak i czasu.
 • Poprawa wydolności aerobowej - kije trekkingowe zwiększają wydolność aerobową o ok. 7%, co może oznaczać znaczną poprawę ogólnego stanu zdrowia i kondycji.
 • Poprawa oddychania - kije trekkingowe mogą pomóc w poprawie oddychania i ułatwić wędrówkę poprzez zmniejszenie obciążenia nóg.
 • Lepsza sprawność sercowo-naczyniowa - kije trekkingowe mogą przyczynić się do poprawy sprawności sercowo-naczyniowej poprzez zwiększenie intensywności treningów.

Rodzaje kijków trekkingowych

Jeśli zdecydowałeś się na używanie kijków do wędrówek, prawdopodobnie zastanawiałeś się, jakie rodzaje kijków trekkingowych są dostępne. Istnieje wiele rodzajów kijków do wędrówek, ale najczęściej spotykane to:

 • Kije trekkingowe z przyciskiem - Kije trekkingowe z przyciskiem są najczęstszym typem kijów do wędrówek i są łatwe w użyciu. Posiadają sprężynowy przycisk, który umożliwia otwieranie i zamykanie kijków jedną ręką.
 • Kije trekkingowe Twist-lock - Kije trekkingowe Twist-lock są podobne do kijów push-button, z tym wyjątkiem, że blokują się po wysunięciu.
 • Regulowane kije trekkingowe - Regulowane kije trekkingowe nie są tak powszechne jak kije z przyciskiem lub blokadą, ale umożliwiają regulację w celu ułatwienia użytkowania.
 • Kije trekkingowe Twist-lock - Kije trekkingowe Twist-lock są podobne do kijów push-button, z tym wyjątkiem, że blokują się po wysunięciu.
 • Regulowane kije trekkingowe - Regulowane kije trekkingowe nie są tak powszechne jak kije z przyciskiem lub blokadą, ale umożliwiają regulację w celu ułatwienia użytkowania.
 • Kije trekkingowe Twist-lock - Kije trekkingowe Twist-lock są podobne do kijów push-button, z tym wyjątkiem, że blokują się po wysunięciu.

Jak wybrać odpowiedni dla siebie typ kijów trekkingowych

Jeśli zdecydowałeś, że chcesz używać kijów trekkingowych podczas wędrówek, musisz teraz wybrać odpowiedni dla siebie typ kijów.

Aby to zrobić, najpierw zdecydować, czy chcesz push-button, twist-lock, lub regulowane kije. Typ kijów, które wybierzesz, będzie zależał od Twoich preferencji, doświadczenia z kijami turystycznymi i ich przeznaczenia.

Innym ważnym aspektem przy wyborze kijów turystycznych jest materiał trzonu. Kije trekkingowe występują w trzech różnych materiałach: włókno węglowe, aluminium i drewno. Włókno węglowe jest najbardziej popularnym materiałem i najdroższym, podczas gdy drewno jest najtańszą opcją. Aluminium jest popularną alternatywą dla włókna węglowego i często jest tańsze, ale nie jest tak trwałe.

Jeśli zamierzasz wędrować w różnych warunkach i terenie i chcesz, aby twoje kije trekkingowe trwały dłużej, wybierz materiał, który pozostanie mocny i trwały w każdych warunkach.

Jeśli chcesz, aby Twoje kije trekkingowe trwały jak najdłużej i jesteś skłonny zapłacić nieco więcej, wybierz włókno węglowe. Jeśli masz ograniczony budżet i chcesz utrzymać koszty na jak najniższym poziomie, aluminium i drewno to najlepsze opcje.

Kiedy już zdecydujesz się na używanie kijków trekkingowych podczas wędrówek, ważne jest, aby nauczyć się, jak używać ich poprawnie. Chociaż używanie kijków trekkingowych wymaga trochę czasu, aby przyzwyczaić się do nich, to nie jest nauka o rakietach i będziesz używać ich poprawnie w krótkim czasie.

Po wybraniu kijków trekkingowych, musisz dopasować ich długość, aby upewnić się, że są dla Ciebie odpowiednie. Długość powinna pozwolić Ci stać z lekko ugiętymi kolanami. Aby znaleźć odpowiednią długość, stań plecami do podłogi, trzymając każdy kij w jednej ręce. W pozycji stojącej dolna część kijka powinna znajdować się na wysokości twojego podbicia. Możesz również poprosić sprzedawcę o pomoc w doborze odpowiedniej długości, jeśli nie jesteś pewien.

Następnie upewnij się, że paski są wygodne i dobrze przylegają do nadgarstków i przedramion. Paski powinny być na tyle wąskie, aby nie spadały, ale na tyle luźne, aby nie bolały nadgarstków. Długość paska można regulować za pomocą klamry z szybkim zwolnieniem.

Teraz musisz chwycić kijki i umieścić je w odpowiedniej pozycji. Chcesz umieścić kije między rękami, z jednym kijem w każdej ręce. Upewnij się, że dolna część kijka jest skierowana na zewnątrz, w kierunku ciała.

Wędrówki to świetna aktywność dla ludzi w każdym wieku i na każdym poziomie umiejętności, ale może być trudna bez odpowiedniego sprzętu. Kije trekkingowe mogą być świetnym dodatkiem do Twojego sprzętu turystycznego, pomagając Ci we wszystkim, od wchodzenia na strome zbocza po pokonywanie trudnego terenu. Są one szczególnie przydatne dla turystów z nadwagą, osób starszych lub mających problemy ze stawami. Kije trekkingowe nie są niezbędne podczas każdej wędrówki, ale mogą sprawić, że Twoje przygody turystyczne będą łatwiejsze i przyjemniejsze. Jeśli myślisz o używaniu kijków trekkingowych, teraz jest czas, aby zdobyć sprzęt i rozpocząć wędrówkę!