Powody, dla których powinieneś zacząć używać kijów trekkingowychNie daj się zwieść ich skromnemu wyglądowi - kije trekkingowe są potężnym sprzymierzeńcem na szlaku. Zwiększają stabilność i zapobiegają upadkom na śliskim terenie, pomagają wspinać się po stromych zboczach, zmniejszają obciążenie kolan podczas schodzenia i odciążają kostki podczas wchodzenia pod górę. I choć na pierwszy rzut oka mogą wyglądać nieco dziwnie, to gdy już przyzwyczaisz się do ich używania, staną się nieodzowną częścią Twojego ekwipunku turystycznego. Więc jeśli jesteś gotowy, aby objąć te zabawne małe kije jako nowych przyjaciół w lesie, czytaj dalej 5 powodów, dla których powinieneś zacząć używać kijów trekkingowych.

Zwiększenie stabilności na śliskim terenie

Jedną z największych korzyści z używania kijków trekkingowych jest to, że zwiększają one Twoją stabilność na śliskim terenie. Kiedy chodzisz z kijkami, dodatkowy ciężar na twoich stopach działa jak rodzaj kotwicy, ułatwiając utrzymanie równowagi na luźnym lub pochyłym terenie, takim jak luźne skały lub piaszczysta gleba. W połączeniu z dobrą pracą stóp, kijki trekkingowe mogą być świetnym narzędziem, które uchroni Cię przed upadkiem.

Pomagają we wspinaniu się po stromych zboczach

Kije trekkingowe sprawiają, że wchodzenie i schodzenie ze stromych zboczy jest znacznie wygodniejsze, zwłaszcza podczas długich wędrówek. Podczas trekkingu z kijkami możesz używać techniki push-pull, aby poruszać się w górę i w dół stromych zboczy. Kiedy idziesz pod górę, umieść końcówki kijków na ziemi przed sobą, a następnie naciśnij na uchwyty, aby odciążyć nogi. Podczas schodzenia w dół, użyj kijków, aby pomóc Ci przerwać upadek w przypadku poślizgnięcia się.

Zmniejszają nacisk na kolana podczas zjazdu

Jak wspomnieliśmy wyżej, kijki trekkingowe mogą pomóc Ci łatwiej wchodzić na stoki, ale mogą też pomóc Ci łatwiej z nich schodzić. Podczas schodzenia po stromych zboczach możesz używać kijków trekkingowych tak jak kijków do wędrówek poza szlakiem. Używanie kijków trekkingowych podczas schodzenia może pomóc w bardziej równomiernym rozłożeniu ciężaru ciała, co może zmniejszyć obciążenie kolan, kostek, a nawet pleców.

Odciążają kostki, gdy idziesz pod górę

Większość ludzi nie myśli o tym, jak ważne są kostki, dopóki nie zostaną zranione. Jednak kostki są w rzeczywistości jedną z najczęściej kontuzjowanych części ciała wśród wędrowców. Kiedy kostki ulegają kontuzji, oznacza to zazwyczaj, że są przepracowane i potrzebują odpoczynku. Używanie kijków trekkingowych podczas wchodzenia pod górę może pomóc odciążyć kostki, zwłaszcza jeśli masz słabe kostki lub chore kolana. Mogą one również pomóc w poprawieniu techniki podczas wchodzenia pod górę. Na przykład, kiedy stawiasz stopę na ziemi z kijkami trekkingowymi, druga stopa znajduje się na szczycie łuku, co ułatwia prawidłowe przeniesienie ciężaru ciała.

Kijki do nording walking są lekkie i przenośne

Jednym z głównych powodów, dla których ludzie wahają się przed użyciem kijków trekkingowych, jest to, że martwią się o dodatkową wagę. Ale kijki trekkingowe ważą tylko około funta na parę, co jest nieistotne, jeśli weźmiemy pod uwagę, że przenoszenie ciężaru ciała w górę jest znacznie więcej niż funt. W rzeczywistości kijki trekkingowe mogą pomóc Ci poruszać się szybciej i wydajniej, co powoduje mniejsze zmęczenie, prowadząc do mniejszego obciążenia organizmu. A jakby tego było mało, kije trekkingowe można również złożyć, co oznacza, że są łatwe w transporcie.

Kije trekkingowe są niezwykle pomocnym narzędziem dla wędrowców, szczególnie dla tych, którzy podróżują po skalistym lub nierównym terenie. Mogą one zwiększyć stabilność, pomóc w poruszaniu się, a nawet wspomóc równowagę. Kije trekkingowe są lekkie i przenośne, dzięki czemu łatwo jest z nimi podróżować, a nawet przechowywać, gdy nie są używane. To wszystko są dobre powody, aby używać kijków trekkingowych, ale są to również świetne narzędzia, które pomogą Ci zachować bezpieczeństwo i komfort podczas wędrówek z przyjaciółmi, rodziną lub nawet samotnie. Teraz znasz pięć powodów, dla których powinieneś zacząć używać kijków trekkingowych. Na co więc czekasz? Kije trekkingowe to łatwy sposób na poprawę doświadczenia w wędrówkach, więc złap parę i ruszaj na trekking!