Trekking z kijkami dla początkujących - jak znaleźć swój rytmKiedy po raz pierwszy wyruszasz na szlak z kijkami trekkingowymi, możesz czuć się nieco niezręcznie. W końcu, do czego tak naprawdę są one potrzebne? Nie są to przecież kije narciarskie, które pomogą Ci poruszać się po trudnym terenie czy oblodzonych fragmentach. Do czego więc służą kijki trekkingowe? Do tego, by uczynić wędrówkę pod górę znacznie bardziej komfortową - to właśnie one! Używanie ich w sposób efektywny wymaga przyzwyczajenia, ale kiedy już złapiesz rytm i wyczucie czasu, nigdy nie będziesz chciał bez nich wyruszyć na szlaki. Jeśli nigdy wcześniej nie wędrowałeś z kijkami i czujesz się nieco niezdecydowany, by wyruszyć na szlaki z nimi w tym sezonie, mamy dla Ciebie propozycję. Oto wszystko, co musisz wiedzieć o prawidłowym używaniu kijków trekkingowych jako początkujący.

Dlaczego warto używać kijków trekkingowych?

Kijki trekkingowe mają wiele zalet, w tym: Poprawiona stabilność, która pozwala na pokonywanie większego terenu wygodniej i z większą pewnością siebie. Są one szczególnie pomocne na skalistych i nierównych powierzchniach. Może to zmniejszyć ryzyko wystąpienia urazów . Poprawa przepływu krwi, co może również zmniejszyć ryzyko urazu. Zwiększona siła rdzenia, co może pomóc uniknąć bólu pleców. Lepsze oddychanie i poziom energii . Kije trekkingowe mogą dać Ci dodatkowy impuls podczas wspinaczki na wzgórza .

Najważniejszą korzyścią jest poprawa formy podczas wędrówki. Kije trekkingowe mają potencjał, aby zmniejszyć ilość uderzeń, które czujesz podczas wędrówki pod górę, co może zmniejszyć ryzyko urazu. Kije trekkingowe mogą również zwiększyć ilość spalanych kalorii podczas wędrówki pod górę.

Jak używać kijków trekkingowych dla początkujących?

- Wyreguluj długość swoich kijków zanim wyruszysz na szlaki. Chcesz, aby uchwyty były na takim poziomie, aby były równoległe do ziemi, gdy trzymasz je po bokach. Być może będziesz musiał poluzować lub dokręcić śrubę na górnej części kijów.

- Gdy zaczniesz chodzić, trzymaj kije blisko ciała. Pomoże Ci to uniknąć niechcianych kontuzji.

- Używaj obu kijków na podjazdach i zjazdach, aby utrzymać bardziej wyprostowaną postawę.

- Podczas schodzenia z góry, staraj się trzymać kije prosto. Pomoże Ci to zwolnić i uniknąć przewracania się w dół wzgórza.

- Staraj się chodzić ruchem od pięty do palców, pozwalając kijkom pomagać Ci przy każdym kroku.

- Zwracaj uwagę na otoczenie i używaj kijków, aby uniknąć przypadkowego potrącenia innego turysty lub dzikiej zwierzyny.

- Po zakończeniu wędrówki możesz łatwo złożyć kijki i schować je do plecaka.

Jak znaleźć swój rytm z kijkami trekkingowymi?

Znalezienie swojego rytmu z kijkami trekkingowymi może zająć trochę czasu; każdy ma inny rytm. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci odnaleźć swój:

- Zacznij od małego nachylenia i spróbuj nadać własne tempo używając tylko jednego kijka. Możesz zwiększyć prędkość lub dodać drugą tyczkę, gdy poczujesz się komfortowo.

- Skup się na swoim oddechu i spróbuj znaleźć dobry rytm.

- Gdy znajdziesz rytm, który działa dla Ciebie, możesz skupić się na zwiększeniu prędkości.

- Staraj się dopasować kadencję do oddechu: wydech przy pchaniu i wdech przy ciągnięciu.

- Jeśli używasz monitora pracy serca, staraj się dopasować rytm pracy serca do oddechu.

- Trzymaj ramiona rozluźnione i nie blokuj łokci.

Jak używać kijków trekkingowych podczas wędrówek w dół?

Kijki trekkingowe mogą być świetnym dodatkiem do Twojego sprzętu trekkingowego. Zapewniają stabilność i równowagę podczas zjazdów.

Najlepszym sposobem korzystania z kijków trekkingowych jest trzymanie po jednym w każdej ręce, z rękami zgiętymi w łokciach i zablokowanymi w barkach. Ta pozycja zapewni większą stabilność na szlaku. Innym sposobem korzystania z nich jest trzymanie ich przed sobą z wyprostowanymi ramionami, co pomoże ci odciążyć stopy podczas zjazdu.

- Ważne jest, aby pamiętać, że kijki trekkingowe nie są przeznaczone do hamowania podczas wędrówki w dół zbocza.

- Jeśli potrzebujesz większej kontroli, użyj swoich stóp.

- Jeśli czujesz, że potrzebujesz więcej wsparcia, spróbuj przesunąć górną część kijka w kierunku, w którym idziesz, aby zapewnić mu większą stabilność.

- Jeśli nie czujesz się komfortowo z tymi technikami, spróbuj wędrować tylko z jednym kijem.

Czy warto używać kijków trekkingowych?

Prawidłowe używanie kijków trekkingowych może pomóc Ci uniknąć kontuzji i poprawić ogólną formę wędrówki - co czyni je obowiązkowym elementem wyposażenia każdego turysty. Kije trekkingowe mogą sprawić, że wędrówki staną się bardziej komfortowe, zwłaszcza pod górę. Używanie kijków trekkingowych zwiększy również spalanie kalorii i poprawi Twoją ogólną formę. Jeśli nigdy wcześniej nie używałeś kijków trekkingowych, na początku możesz czuć się trochę niezręcznie, ale gdy znajdziesz swój rytm i poczujesz się komfortowo używając ich, prawdopodobnie już nigdy nie będziesz chciał wędrować bez nich. Jeśli jesteś początkujący, najlepiej zacząć od małego nachylenia, aby przyzwyczaić się do używania kijków i uniknąć kontuzji. Kiedy już przyzwyczaisz się do wędrówek z kijkami trekkingowymi, będziesz cieszyć się korzyściami płynącymi z ich używania i zastanawiać się, jak kiedykolwiek wędrowałeś bez nich!