Porady dotyczące pakowania na trekking: Co spakować do plecaka górskiegoKiedy trafisz na szlak, będziesz chciał być tak wygodny, jak to możliwe, a jednocześnie gotowy na wszystko. Właściwy sprzęt może sprawić lub złamać twoją wędrówkę, więc ważne jest, aby pomyśleć o każdym szczególe przed wyjściem z domu. W tym poście omówimy najlepsze sposoby pakowania plecaka na wędrówki po górach i wyposażymy Cię w przydatne wskazówki dotyczące pakowania plecaka na wędrówki. Bez względu na to, jaki rodzaj przygody trekkingowej planujesz, niezależnie od tego, czy są to szlaki backcountry, czy tylko łatwa, jednodniowa wędrówka, pakowanie odpowiednich zapasów jest kluczowe. Mądre pakowanie pomoże również utrzymać ładunek lżejszy i łatwiejszy do noszenia przez cały czas trwania podróży. Więc czytaj dalej i przygotuj się na kilka pomocnych wskazówek dotyczących pakowania na następną górską przygodę.

Co spakować do plecaka turystycznego

Dobry plecak, który pasuje do twoich potrzeb turystycznych, jest pierwszą rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę podczas pakowania się na wycieczkę turystyczną. Upewnij się, że wybierzesz wygodny, dobrze dopasowany plecak, który pozwoli Ci równomiernie rozłożyć ciężar. Duży, solidny plecak będzie działał najlepiej, zwłaszcza jeśli musisz nosić dużo sprzętu i zapasów na swoją wycieczkę. Wybierz plecak z dużą ilością przegródek dla łatwego dostępu do sprzętu i wystarczająco duży, aby pomieścić wszystko, czego potrzebujesz na wycieczkę.

Jeśli planujesz wielodniową wędrówkę, to z pewnością będziesz musiał spakować dodatkowe zapasy i ubrania. Ogólnie rzecz biorąc, będziesz chciał spakować około 2-3 razy więcej niż normalnie zabierasz na jednodniową wędrówkę. Aby stworzyć dobrze zaopatrzony plecak, postępuj zgodnie z poniższą listą kontrolną niezbędnego sprzętu do wędrówek i kempingów:

Buty i skarpety

Solidna para butów turystycznych jest niezbędna dla każdej przygody trekkingowej. Planując, co spakować do plecaka turystycznego, zawsze powinieneś umieścić buty i skarpety na szczycie listy. Możesz nosić prawie każdy rodzaj butów na krótkie wędrówki, ale zawsze powinieneś zabrać ze sobą solidne buty turystyczne, jeśli planujesz dłuższą wędrówkę.

Na wędrówki w ciepłe dni wybierz lekką, oddychającą parę sandałów trekkingowych. Jeśli wędrujesz w chłodniejszych temperaturach, będziesz potrzebował pary wodoodpornych butów z solidnym bieżnikiem. Pamiętaj o spakowaniu nowych skarpet na każdy dzień wycieczki, ponieważ będziesz chciał je często zmieniać, aby uniknąć pęcherzy i nieprzyjemnego zapachu.

Mocne spodnie i buty

Dobra para solidnych spodni ochroni Cię przed cierniami i krzewami na szlaku. Wybierz spodnie, które są lekkie i oddychające, i które mają wodoodporną powłokę, jeśli wędrujesz w deszczowym klimacie.

Dla dodatkowej ochrony możesz również spakować lekką parę długich spodni, które są wykonane z mocnej tkaniny. Pamiętaj, aby spakować dodatkową parę butów lub butów turystycznych na wypadek, gdyby zamokły lub zabłocone.

Lekka, oddychająca koszula lub bluzka

Lekka koszula z długim rękawem to dobry wybór na wyprawę trekkingową, pod warunkiem, że ma ochronę przed promieniowaniem UV. Syntetyczna tkanina zapewni Ci ciepło, gdy jest chłodno i suchość, gdy jest deszczowo. Możesz również spakować lekką, odprowadzającą wilgoć koszulkę lub sweter z polaru, jeśli pogoda jest chłodniejsza. Wybierz tkaninę syntetyczną, która została zaprojektowana tak, aby brud i kurz nie dostawały się do środka, a ciepło do środka.

Lekka, oddychająca bluzka to kolejna dobra opcja na trekking w ciepłe dni. Szukaj tkanin, które są zaprojektowane tak, aby odprowadzać wodę i blokować promienie UV. Możesz również spakować syntetyczną bluzę lub kurtkę polarową, jeśli pogoda jest chłodniejsza.

Kurtka przeciwdeszczowa

Niezależnie od tego, czy wybierasz się na trekking do tropikalnego lasu deszczowego, czy w chłodne góry, będziesz chciał zabrać ze sobą lekką kurtkę przeciwdeszczową. Możesz również zabrać lekką kurtkę wiatroszczelną, jeśli pogoda jest chłodniejsza. Ultralekka kurtka wodoodporna jest łatwa do spakowania i przyda się na prawie każdej wyprawie trekkingowej. Kurtka z kapturem najlepiej chroni głowę i ramiona przed deszczem i wiatrem, natomiast kurtka wodoodporna lepiej chroni tułów.

Szybkoschnący ręcznik i strój kąpielowy

Szybkoschnący ręcznik to konieczność podczas każdej przygody na świeżym powietrzu. Jest lekki i kompaktowy, więc łatwo go spakować i zabrać na każdą wyprawę trekkingową.

Jeśli wybierasz się na trekking w ciepłe dni, możesz zabrać ze sobą strój kąpielowy. Może się on przydać na popołudniową kąpiel, zanurzenie się w wodospadzie lub pobliskim jeziorze. Stroje kąpielowe szybko schną i praktycznie nic nie ważą, więc łatwo je spakować na każdą wycieczkę.

Żywność i woda

Na wycieczkę trekkingową zawsze pakuj dodatkowe jedzenie i wodę. Spalisz o wiele więcej kalorii niż w domu, a nie zawsze będziesz miał tak wiele opcji jedzenia po drodze. Większość trekkerów zaleca spakowanie wystarczającej ilości jedzenia, aby przetrwać każdy dzień i następny, plus jeszcze jeden dzień. Pozwoli Ci to na uzupełnienie zapasów drugiego dnia, kiedy sklepy zostaną ponownie otwarte. Możesz również spakować awaryjny zapas jedzenia na wypadek, gdyby zdarzyło się coś nieoczekiwanego i musiałbyś zostać na łonie natury dłużej niż planowałeś. Możesz przechowywać to jedzenie w wodoszczelnym pojemniku lub nawet w butelce z wodą, aby zachować jego świeżość.

Kije trekkingowe

Teraz, gdy już spakowałeś swoją torbę i zaopatrzyłeś się w zapasy, nadszedł czas, aby upewnić się, że jesteś przygotowany na każdą sytuację awaryjną. Nigdy nie można przewidzieć, co się stanie na trekkingu, więc ważne jest, aby być gotowym na wszystko. Oto kilka niezbędnych przedmiotów, które należy dodać do listy sprzętu turystycznego:

Apteczka pierwszej pomocy

Apteczka pierwszej pomocy jest niezbędnym elementem do zabrania na każdą wyprawę trekkingową. Upewnij się, że zawiera ona wszelkie specjalne elementy związane z Twoimi specyficznymi potrzebami, takimi jak alergie, leki lub specjalne potrzeby dzieci.

Jeśli wybierasz się na trekking z małymi dziećmi, możesz również spakować apteczkę przyjazną dzieciom, która zawiera przedmioty, które mogą łatwo otworzyć i użyć. Zabawkowa apteczka to świetny pomysł dla dzieci w każdym wieku, ponieważ mogą się one bawić, wykorzystując swoje umiejętności.

Teraz, gdy już spakowałeś swoją torbę i wyposażyłeś się w odpowiedni sprzęt, czas ruszyć na szlak. Zanim jednak wyruszysz, przejrzyj swoją listę kontrolną po raz ostatni, aby upewnić się, że spakowałeś wszystko, czego potrzebujesz. Nie zapomnij też o wygodnych, oddychających ubraniach i dobrych butach turystycznych, które pomogą Ci zachować komfort podczas wędrówki. Z odpowiednim wyposażeniem będziesz gotowy na wszystko, bez względu na to, gdzie zaprowadzi Cię Twoja przygoda.